Ingles Bargain Meal ~ 4/26/09  

Posted by: Julie in

Bargain Meal of the Week



It's time for Ingles Bargain Meal of the Week.

We've been without air condition and it's been a wee-bit warm around here so I'm thinking of ways to keep my house cool. One way it is grill out!

Last week Ingles had ground beef on sale for $1.98 per lb. This is week it's $1.58 per lb!!!
It's burger time!!!!!!!!!

1 lb ground beef = $1.98 (4 burgers)
Laura Lynn Hamburger Buns = $0.88 (8 count = $0.11 each bun)
Laura Lynn American Deluxe Cheese = $2.50 16 oz ($o.10 per slice)

Total: $2.82 for four cheese burgers.

Add your favorite burger toppings and chips on the side (Lays are on sale BOGO at Ingles this week) or some corn on the cob (Laura Lynn 6 ct mini corn on the cob 2 / $3.00) and some fresh fruit and you've got one frugal and cool meal!

For more ideas on what to do with ground beef, click HERE.

This entry was posted on 9:59 PM and is filed under . You can leave a response and follow any responses to this entry through the Subscribe to: Post Comments (Atom) .

0 comments

Post a Comment